find the difference between simple interest and compound interest on Rs. 2500 in 4 years at 4% p.a.
Answers
Answered by
5
Answer:
SI= RS 400
CI= A-P = 2929.15 -2500 = 429.15
Hence, difference between SI and CI will be :- 429.15 - 400 = Rs.29.15
Answered by
1
simple interest =p×r×t/100=2500×4×4/100
=400
compound interest,in one year=2500×4/100=100
in one yr total amount=2500+100=2600
compound interest in second yr=2600×4/100=104
in two years total amount=2600+104=2704
compound in third yr=2704×4/100=108.16
in three yr total amount=2704+108.16=2812.16
compound interest in 4th year=2704×4/100
=112.48
so total compund interest=100+104+108.16+112.48
=424.64
so difference=424.64-400
=24.64
hey anu, main waisa nhi hu yr
question pe aao
Similar questions