Math, asked by sujalsingane12, 1 year ago

find the square root of 9809 by long division method.​

Answers

Answered by joshuaattasseril19
1

Step 1:

Divide the number (9809) by 2 to get the first guess for the square root .

First guess = 9809/2 = 4904.5.

Step 2:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/4904.5 = 2.

Average this value (d) with that of step 1: (2 + 4904.5)/2 = 2453.25 (new guess).

Error = new guess - previous value = 4904.5 - 2453.25 = 2451.25.

2451.25 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 3:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/2453.25 = 3.9983695098.

Average this value (d) with that of step 2: (3.9983695098 + 2453.25)/2 = 1228.6241847549 (new guess).

Error = new guess - previous value = 2453.25 - 1228.6241847549 = 1224.6258152451.

1224.6258152451 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 4:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/1228.6241847549 = 7.9837269376.

Average this value (d) with that of step 3: (7.9837269376 + 1228.6241847549)/2 = 618.3039558463 (new guess).

Error = new guess - previous value = 1228.6241847549 - 618.3039558463 = 610.3202289086.

610.3202289086 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 5:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/618.3039558463 = 15.8643655879.

Average this value (d) with that of step 4: (15.8643655879 + 618.3039558463)/2 = 317.0841607171 (new guess).

Error = new guess - previous value = 618.3039558463 - 317.0841607171 = 301.2197951292.

301.2197951292 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 6:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/317.0841607171 = 30.9350046934.

Average this value (d) with that of step 5: (30.9350046934 + 317.0841607171)/2 = 174.0095827053 (new guess).

Error = new guess - previous value = 317.0841607171 - 174.0095827053 = 143.0745780118.

143.0745780118 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 7:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/174.0095827053 = 56.370458727.

Average this value (d) with that of step 6: (56.370458727 + 174.0095827053)/2 = 115.1900207162 (new guess).

Error = new guess - previous value = 174.0095827053 - 115.1900207162 = 58.8195619891.

58.8195619891 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 8:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/115.1900207162 = 85.1549460536.

Average this value (d) with that of step 7: (85.1549460536 + 115.1900207162)/2 = 100.1724833849 (new guess).

Error = new guess - previous value = 115.1900207162 - 100.1724833849 = 15.0175373313.

15.0175373313 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 9:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/100.1724833849 = 97.9211023681.

Average this value (d) with that of step 8: (97.9211023681 + 100.1724833849)/2 = 99.0467928765 (new guess).

Error = new guess - previous value = 100.1724833849 - 99.0467928765 = 1.1256905084.

1.1256905084 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 10:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/99.0467928765 = 99.0339991344.

Average this value (d) with that of step 9: (99.0339991344 + 99.0467928765)/2 = 99.0403960055 (new guess).

Error = new guess - previous value = 99.0467928765 - 99.0403960055 = 0.006396871.

0.006396871 > 0.001. As error > accuracy, we repeat this step again.

Step 11:

Divide 9809 by the previous result. d = 9809/99.0403960055 = 99.0403955923.

Average this value (d) with that of step 10: (99.0403955923 + 99.0403960055)/2 = 99.0403957989 (new guess).

Error = new guess - previous value = 99.0403960055 - 99.0403957989 = 2.066e-7.

2.066e-7 <= 0.001. As error <= accuracy, we stop the iterations and use 99.0403957989 as the square root.

Similar questions