find the total resistance across the ends A and B.
Attachments:

Answers
Answered by
1
Total resistance will be 26ohm ,,,as current will travel across the least resistance path and in this circuit,,this is least resistance patj
manjappada:
can u be more precise,solve and explain
Answered by
2
Total internal resistance = 20+10+20+6 ohm
= 56 ohm.
= 56 ohm.
Similar questions
Social Sciences,
10 months ago
Environmental Sciences,
10 months ago
English,
1 year ago
Physics,
1 year ago