give answer with all statements
Attachments:

Answers
Answered by
4
Answer:
(a) C. P = S. P + loss
= 12880 1120
= 14000
Now, loss% = actual loss/CP*100%
= 1120/14000*100%
= 8%
I hope this will be help you
Answered by
1
Answer:
8% is the answer......
Similar questions