give me answer who is genius
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
20 m/s
Step-by-step explanation:
since it was at rest , (u) was 0
acc. = 2m/s^2
time = 10 s
using first equation,
v=u+at
v= 0 + 2 × 10
v= 20 m/s
hope it helps.
please mark as brainliest.
Similar questions
India Languages,
8 months ago
Math,
8 months ago
Social Sciences,
8 months ago
English,
1 year ago
Hindi,
1 year ago