Chemistry, asked by Ishani1111, 1 year ago

how many electrons can K,LM and N shell hold


jayasuriyan: k shell 2, l shell 8 ,m shell 18 ,n shell 32

Answers

Answered by aditi149
3
it is done by a rule 2Nsquare rule .......
In K shell = 2*1 square = 2
In L shell = 2* 2 square = 8
In M shell = 2* 3 square = 18
In N shell =2*4 square = 32..........


hope it help you friend...

Ishani1111: thank you so much
Answered by Mrittika050902
4
The law is 2n². n= no of cell.

so k shell can hold 2× 1²= 2 electrons
L shell can hold 2×2²= 8 electrons
M shell can hold 2×3²=18 electrons
N shell can hold 2×4²=32 electrons


But if M or N is the last cell then there could be only 8 electrons.
Even the shells can hold 18 or 32 electrons.........


.............. hope it helps ..............

Mrittika050902: welcome
Ishani1111: thanks
Ishani1111: thanks for your efforts
Mrittika050902: can u pls mark as brainliest
Ishani1111: ok
Mrittika050902: thank uuu
Similar questions