Chemistry, asked by abdallahkhan, 1 year ago

How many grams of MgCO3 contains 24 g of O2?​

Answers

Answered by pranatispandith16
7

Answer:

42.15

Explanation:

Mass of oxygen atom = 16 g

Mass of oxygen in 84.30 g of MgCO3 = 3 x 16 = 48 g

So, 24 g of oxygen will be in 42.15 g of MgCO3.

Similar questions