Chemistry, asked by nsmd, 1 year ago

How many grams of naoh are there in 500.0 ml?​

Answers

Answered by Anonymous
0

How many grams of naoh are there in 500.0 ml?

=> 3.5 g

>>Mols = Molarity × Liters

>>Mols of NaOH = 0.175 × 0.5 = 0.0875 mols

>>Mass = Mols × M W

>>Mass of NaOH = 0.0875 × 40 = 3.5 g..

Answered by yashgandhi74
0

500mL=.5L MM NaOH = 39.99711g M x V = n 0.5 x 0.5 = .25moleNaOH .25moleNaOH x (39.99711gNaOH / 1moleNaOH) = 10.gNaOH

HOPE ITS HELPFUL

Similar questions