Chemistry, asked by syedhamzaabrar, 2 months ago

how many mole in 9 g h2o

Answers

Answered by himanipt7
0

Answer:

Explanation:

No. Of moles = given mass / molar mass

Molar mass of  H₂O

H = 1 ,O = 16

Molar mass is =2 × 1 + 16

                        =18

Given mass = 9

No. Of moles =  \frac{9}{18}

                       = \frac{1}{2}

                      = 0.5 mole

Answered by Thunder381
0
No of moles= Given mass/molar mass
N=9/18=1/2
No of Moles= 0.5
Similar questions