how the answer will be 3cm
Attachments:

Answers
Answered by
0
The total distance is 6cm.
The reflection is 3 cm inside the mirror. The man's distance from the mirror is 3 cm. 3+3=6. Ans. 3 cm
The reflection is 3 cm inside the mirror. The man's distance from the mirror is 3 cm. 3+3=6. Ans. 3 cm
Answered by
1
The answer is 3 cm. because distance of mirror from man is equal to distance of image from mirror .
Therefore if the distance between man and his image is 6 cm , then distance of mirror from image = distance of man from mirror.
=> distance of man form mirror = distance between man and his image/2= (6/2)m=3m.
Therefore if the distance between man and his image is 6 cm , then distance of mirror from image = distance of man from mirror.
=> distance of man form mirror = distance between man and his image/2= (6/2)m=3m.
shreya1231:
nice ans!!!
Similar questions