Chemistry, asked by zaffarsyed6075, 1 year ago

How to find calculate the molecular mass of nacl?

Answers

Answered by cuteconfused3
2
u can download the app my cbse guide and check out. the answer
Answered by MsRisingStar
13

The molecular mass of a substance is the sum of the atomic masses of all the atoms in a single molecule of that substance. Like atomic mass, molecular mass is also expressed in the unit Dalton (u).

Question:

How to find the molecular mass of nacl?

Answer:

NaCl

Molecular mass of NaCl

= (Atomic mass of Na)× 1+ (Atomic mass of Cl)× 1

= (23×1)+ (35.5×1)

= 23+ 35.5

= 58.5

Molecular mass of NaCl= 58.5

Attachments:
Similar questions