Math, asked by manitareddy, 11 months ago

I request you all to this problem in a sheet of paper step by step .If you do so I will mark u as brainliest rate you thank you...​

Attachments:

Answers

Answered by ExᴏᴛɪᴄExᴘʟᴏʀᴇƦ
3

\huge\sf\pink{Answer}

☞ Cost of one orange is \sf 15\dfrac{1}{2}

━━━━━━━━━━━━━

\huge\sf\blue{Given}

\sf 5\dfrac{1}{2} Kg of Oranges cose ₹\sf 85 \dfrac{1}{4}

━━━━━━━━━━━━━

\huge\sf\gray{To \:Find}

◈ The price of Oranges per kg?

━━━━━━━━━━━━━

\huge\sf\purple{Steps}

So here it's a question just like if 5 banana cost 10 ruppes how much will one banana cost.So id we get a question like that we would Divide the cost by the number of banana to get the price of 1 banana.

Similarly,

»» \sf\dfrac{85\dfrac{1}{4}}{5\dfrac{1}{2}} \:\:\:-eq(1)

So,here

\sf 5\dfrac{1}{2}

\sf \dfrac{2\times 5+1}{2}

\sf \dfrac{11}{2}

Ans also,

\sf 85\dfrac{1}{4}

\sf\dfrac{85\times 4+1}{4}

\sf\dfrac{341}{4}

Substituting in eq(1)

»» \sf\dfrac{\dfrac{341}{4}}{\dfrac{11}{2}}

»» \sf\dfrac{341}{4} \times \dfrac{2}{11}

»» \sf\orange{\dfrac{31}{2}}

Or

»» \sf\orange{15\dfrac{1}{2}}

━━━━━━━━━━━━━━━━━━

Similar questions