Math, asked by gamingindan0, 8 months ago

- If Samy purchases 5 pens, she would have 3 4.50 left with her. But if
she purchases 7 pens, she would need another * 2.50. What is the cost
of one pen?
(A) 3.00
(B) 3.50
(C) * 4.00
(D) * 4.50​

Answers

Answered by mrAlok42
0

Answer:

IF she have left 4.50 and she would purchase 5 pens but he have to purchase more 2 pens so he have to need more 2.50 so

4.50+2.50= 7

so the cost of 1 pen is 7/2

=3.5

(B) 3.50

Similar questions