if the cost of 7 pencils is rupees 35, then the cost of 12 pencils is
Answers
Answered by
1
cost of 7pencils =Rs 35
cost of 1pencil = Rs 35/7=Rs5
therefore cost of 12pencils =12*5=60
Hence, cost of 12pencils will be Rs 60
Answered by
4
The cost of 7 pencils = Rs. 35
The cost of 1 pencil = 35 ÷ 7 = Rs. 5
The cost of 12 pencils = 12 × 5 = 60
So, The cost of 12 pencils = Rs. 60
In the question - The cost of 7 pencils is rupees 35 and said to find the cost of 12 pencils. So, to find the cost of 12 pencils first we have to find the cost of 1 pencil. Now, to find the cost of 1 pencil we will divide 35 by 7 and the answer is coming Rs. 5. Now, we can easily find the cost of 12 pencils by multiplying 12 with 5 and the answer is coming Rs. 60.
Hope it's help you
Similar questions