If the length of arc of a sector is 71
3
cm. and its radius is 7 cm. Find the area of the sector. (with step by step explaination)
Answers
Answered by
3
Answer:
Area = 248.5 cm^2
Step-by-step explanation:
Radius = 7 cm
Length of arc = 71 cm
Area = length × radius ÷ 2
= 71 × 7 ÷ 2 = 497 ÷2 = 248.5 cm^2
But I don't know the question is 71 or 713 cm
For now I wrote the length 71 cm
If it is 713 cm Just let me know
Thank you
Hope you mark it brainliest answer ☺
Similar questions