In a factory, an electric bulb of 500 w is used for 2 hours and an electric motor of 0.5 horse power is used for 5 hours every day. Calculate the cost of using the bulb and motor for 30 days. If the cost of electric energy is 3 rs. Per unit.
Answers
Answered by
6
pls mark it as brainliest
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d7c/448716a1cd469cd2494b93a9e1066d0e.jpg)
Similar questions
Biology,
7 months ago
English,
7 months ago
Math,
7 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
Math,
1 year ago
Math,
1 year ago