in the given circuit initial charge on the capacitor 1.5C with polarity as shown is zero now at t=0if the key k is closed then the minimum current through the key is
Attachments:

Answers
Answered by
5
Answer:
ya Allah help us to the school year must be
Answered by
0
Answer:
Minimum current through key is 4A
Explanation:
Given,
Initial charge on capacitor(Q)=1.5C
From figure,Capacitance(C)=0.25F
To find current,we need to find potential of capacitor.It can be found by relation
By substituting given values,we get
Since,potential is known current can be found by using kirchoff's law across loop which consists of capacitor
Therefore by using kirchoff law ,we get
Therefore minimum current through key is 4A
#SPJ3
Similar questions