(iv) According to Unitary method, to get more value.
(a) We add
(b) We subtract.
(c) We multiply
(d) We divide
(v) If cost of more than one thing is given, to calculate the cost of one thing.
(a) We add
(b) We subtract
(c) We multiply
(d) We divide
plzz answer these two questions correctly
Answers
Answered by
1
Answer:
for first one it is add
and for second one it is,divide
I guess
Similar questions