Math, asked by udayk8764, 1 year ago

Jitesh buys 4.5 kg of apples at the rate of rupees 150 per kg how much does he spend in total? what is answer

Answers

Answered by Brâiñlynêha
1

\huge\mathbb{SOLUTION:-}

\bold{Given}\begin{cases}\sf{Cost \:of\:1\:kg}\\ \sf{\implies Rs.150}\end{cases}

  • we have to find the cost of 4.5kg apples

  • This is given that the cost of 1kg apples is ₹150

\bf\underline{\underline{According\:to\: Question:-}}

\sf\implies  cost\:of\: 1kg=150\\ \\ \sf\implies we\:have\:to\:find\:cost\:of\:4.5kg\\ \\ \sf\implies The\:cost\:of\:4.5kg=150\times 4.5\\ \\ \sf\implies Cost\:of\: Apple's=675

  • The cost of 4.5kg apples is ₹675

\boxed{\sf{4.5kg\:cost=675Rs.}}

#BAL

#answerwithquality

Answered by 3CHANDNI339
18

 \underline \mathbb{SOLUTION}

 \underline \mathbb{GIVEN}

》COST OF 1 kg = 150 rs.

 \underline \mathbb{TO FIND}

》COST OF 4.5 kg of apples.

》IT IS GIVEN THAT COST OF 1kg apples is Rs.150

 \underline \mathbb{ACCORDING\:TO\:QUESTION}

COST OF 1kg = 150 kg

We have to find cost of 4.5 kg

Cost of 4.5 kg = 150 × 4.5

Therefore, Cost of 4.5 kg apples is 675 rs.

》COST OF 4.5 kg apples is Rs.675

_______________________________________

#BAL

#Answerwithquality

Similar questions