Lamba bought 12 packet of toffee for ₹ 384.60 and sold each packet at ₹ 37.25.find the profit
Answers
Answered by
0
Answer:
59.40
Step-by-step explanation:
37.25x12=444-384.60=59.40
Answered by
1
Answer:
Selling price of each packet = Rs. 37.25
Total number of packets = 12
Therefore, SP of 12 packets = Rs. (37.25×12) = Rs. 447
Now, cost price of 12 packets = Rs. 384.60
Therefore, profit = Rs. (447-384.60)
= Rs. 62.40
Similar questions