Math, asked by s8854582, 1 year ago

Liam had $250. Then, he and his classmates bought a present for their teacher, evenly splitting the $p cost among the 24 of them.
How much money does Liam have left?

Answers

Answered by pearl40019
24

Answer:

$10.41

Step-by-step explanation:

if $24 * $p= $250

p=$250/$24

= $10.4166666667

(you can write it as $10.41)

PLSSS MARK AS BRAINLIEST!!!  HOPE THIS HELPED YOU!!!!

#ROADTOVIRTUOSO

Answered by kjuli1766
3

Concept

If C and D are any two real numbers and x is an unknown variable with only one solution, then any linear equation is written as Cx + D = 0. One such linear equation in one variable is 2x + 5 = 0.

Given

Given that, Liam had $250, which he distributed equally among his 24 classmates.

Find

We have to find the cost $p that every classmate got.

Solution

One classmate got $p.

24 classmates each got $24p.

Total money = $250.

So we can write a linear equation as

24p = 250

i.e. p = 250/24 = 10.42

Therefore, the cost that every classmate got was $10.42.

#SPJ2

Similar questions