Math, asked by mahisharma972972, 6 months ago

Mohit buys 5 kg of sweets that cost 350 per kg. He divides the sweets among two of his
friends. He asks his friends to pay him for their shares. How much does each person spend?
MATHEMATICS-5 79​

Answers

Answered by efanrahman21
3

Answer:

Total cost = 1750

Payment of each person

= 1750/2

=875

Thank you. Please mark as the brainliest.

Similar questions