Chemistry, asked by haniawqr, 9 months ago

molecular mass (NH4)SO4​

Answers

Answered by Anonymous
7

Answer:

132.14 g/mol

Melting point: 235 °C

Formula: (NH₄)₂SO₄

Density: 1.77 g/cm³

Answered by deepankarraj008
0

for (N) 14

(H)1 ×4 =4

(s) 32

(o) 16×4=64

adding all ==114

good luck for future

Similar questions