my mother send me to the market from my shop I brought 5 kg rice and 2 kg with the cost of my purchase was rupees 99 formula a linear equation that could be determined the purchase
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d48/0aa48ca877a3d8d45f7b0ef876ad4ef2.jpg)
Answers
Answered by
5
Answer:
Let the cost per kg rice be X
and cost of kg wheat be Y
Step-by-step explanation:
According to sum
cost 5kg rice=5x
cost of 2kg wheat=2y
The required equation is 5x+2y=99
Similar questions
World Languages,
1 month ago
Business Studies,
1 month ago
Chinese,
3 months ago
Math,
3 months ago
English,
11 months ago
Geography,
11 months ago