no. of molecules in 4.2g NH3....
Jerry399:
6.022*10^23 ans
Answers
Answered by
1
No of moles =
=4.2/(14+3×1)
=4.2/17
= 0.247
=4.2/(14+3×1)
=4.2/17
= 0.247
Answered by
1
The no.of molecule in 4.2g NH3 is 6.022×10^23
Hope this will help you
Hope this will help you
Similar questions
Hindi,
9 months ago
Physics,
9 months ago
Chemistry,
9 months ago
Physics,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago