p = ?
R = 10%
T = 73 day
I= 500
A = ?
Answers
Answered by
0
......................
Answered by
2
Answer:
Given R = 10% T = 73 days = 1/5 years I = 500
I = PTR/100
500 = (P×10×1/5)/100
p = 25000
A = P+I
= 25000+500
= 25500
Hope it helps. Do not forget to follow if it does.
Similar questions