please answer and explain.
Attachments:

Answers
Answered by
1
Step-by-step explanation:
(a) The increment in the salary
=5000×25/100
=1250 Rs
(b)The new salary = 5000+1250
= 6250 Rs.
Hope it helps u!
Similar questions
Chemistry,
8 months ago
Math,
8 months ago
Math,
1 year ago
Math,
1 year ago
World Languages,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago