Math, asked by ananyakavitha2409, 1 year ago

please answer the 6th question

Attachments:

Answers

Answered by santhoshkknpp
1

Answer:

10°c

Step-by-step explanation:

Present temp. = - 40°c

Temp Increaseing per hour=5°c

Therefore temp increase after 10 hrs = 5×10 =50°c

The temp after 10 hrs = -40+50 =10 ° c

Please mark me as brainliest

Similar questions