please answer the questions as faster you can
Attachments:

Answers
Answered by
1
CP of 4 sweaters= 4* 250 = 1000
SP of 4 sweater = 4* 275 = 1100
total proffit of = 1100-1000= 100
profit % = proffit / CP *100%
100/1000*100%
10%
hence he have a proffit of 10% after selling 4 sweater at 275 each
SP of 4 sweater = 4* 275 = 1100
total proffit of = 1100-1000= 100
profit % = proffit / CP *100%
100/1000*100%
10%
hence he have a proffit of 10% after selling 4 sweater at 275 each
Girdharik:
mark as brainlist
Answered by
3
Question 9
Solution:
cost price of a sweater = Rs 250
Total cost price of 4 sweaters (CP) = 250 × 4
= Rs 1000
Selling price of a sweater = Rs 275
Total selling price of 4 sweaters (SP) = 275 × 4
= Rs 1100
Since Selling price is greater than cost price, therefore there is profit.
Profit = SP - CP
= Rs 1100 - Rs 1000
= Rs 100
Profit % = (Profit/CP)×100
= (100/1000) × 100
= (1/10) × 100
= 10
Hence his profit was 10%
Question 10
Solution:
Cost price of TV (CP) = Rs 16400
Selling price of TV (SP) = Rs 13120
Since Cost price is greater than selling price therefore there is loss.
Loss = CP - SP
= Rs 16400 - Rs 13120
= Rs 3280
Loss % = (Loss/CP)×100
= (3280/16400)×100
= 3280/164
= 20
Hence his loss was 20%
Solution:
cost price of a sweater = Rs 250
Total cost price of 4 sweaters (CP) = 250 × 4
= Rs 1000
Selling price of a sweater = Rs 275
Total selling price of 4 sweaters (SP) = 275 × 4
= Rs 1100
Since Selling price is greater than cost price, therefore there is profit.
Profit = SP - CP
= Rs 1100 - Rs 1000
= Rs 100
Profit % = (Profit/CP)×100
= (100/1000) × 100
= (1/10) × 100
= 10
Hence his profit was 10%
Question 10
Solution:
Cost price of TV (CP) = Rs 16400
Selling price of TV (SP) = Rs 13120
Since Cost price is greater than selling price therefore there is loss.
Loss = CP - SP
= Rs 16400 - Rs 13120
= Rs 3280
Loss % = (Loss/CP)×100
= (3280/16400)×100
= 3280/164
= 20
Hence his loss was 20%
Similar questions