Math, asked by harsh872, 1 year ago

please answer this question

Attachments:

Answers

Answered by ria113
4
HEY,,

HERE Is YOUR SOLUTION..

In a circle,,

radius (r) = 21cm

Area of sector = thetaπr^2/360

= 60/360 × 22/7 × 21 ×21

=11 × 21

= 231cm^2

-----------------------------------------------------

Area of sector = 1/2 r ×l

(l = length of arc )

231 = 1/2 × 21 × l

231 ×2 = 21 × l

462/21 = l

l = 22cm

___________HOPE IT HELPS YOU_______

_____-THANKS ______

harsh872: thank you so much for your answer it helped a lot
ria113: it my pleasure...:)
ria113: if it helps then mark as brainliest..
harsh872: i can't untill shezia's answer comes , :-\ sorry , and thanks again
ria113: ok don't be sorry
harsh872: ^_^
Similar questions