please answerrrrrrrrrer
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
answer is 0.365 grams of HCl
Explanation:
AS SAID CACO3 REACTS WITH HCL
CACO3 + HCL GIVES RAISE TO CACL2 + CO2 + H20
BY BALANCING:
CACO3 + 2HCL GIVES RAISE TO CACL2 + CO2 + H2O
BY ADDING THEIR MASS NUMBERS
232g + 37 g GIVES RAISE TO 110g + 44g + 18g
BY THE QUESTION
232g OF CACO3 = 37 g OF HCL
1.5 g of CACO3 = X g OF HCL
BY CROSS MULTIPLYING
X = 37 × 1.5 / 232
BY CALCULATING
X = 0.365 grams of HCL.
HOPE IT HELPED
Similar questions