Math, asked by abcd3395oo, 8 months ago

please don't spam......​

Attachments:

Answers

Answered by BrainlyEmpire
12

\sf\large\pink{\underbrace{Answer\implies Option-(A)}}}

\sf\large\underline\purple{Given:-}

\sf{\implies Acceleration\:_{(on\:object)}=5.0\:m/s^2}

\sf{\implies Force\: applied\:_{(on\: object)}=500N}

\sf\large\underline\purple{To\: Find:-}

\sf{\implies The\:mass\:of\:the\:object=?}

\sf\large\underline\purple{Solution:-}

To calculate the mass of an object in the given Question at first , we have to apply the formula. By applying formula we get the mass of an object. As you know that mass=force/acceleration. Here force means that when we pressure on an object to move from one place to another place we use force. Mass means that the weight of an object. Acceleration means that the rate of force which applied on an object.:-]

\sf\large\underline\purple{Formula\:used:-}

\tt\green{\implies Mass=\dfrac{Force}{acceleration}}

\tt{\implies Mass=\dfrac{500}{5.0}}

\tt{\implies Mass=\dfrac{5000}{50}}

\tt\pink{\implies Mass=100\:kg}

\sf\large{Hence,}

\sf\blue{\implies The\:mass\:of\:the\:object=100\:kg}

\sf\large\underline\red{Some\: related\: formula:-}

\sf{\implies Force=Mass\times\: Acceleration}

\sf{\implies Acceleration=\dfrac{Force}{Mass}}

Answered by Anonymous
32

Answer:

\tt\orange{\implies Mass=\dfrac{Force}{acceleration}}

\tt{\implies Mass=\dfrac{500}{5.0}}

\tt{\implies Mass=\dfrac{5000}{50}}

\tt\blue{\implies Mass=100\:kg}

\sf\large{Hence,}

\sf\pink{\implies The\:mass\:of\:the\:object=100\:kg}

Similar questions