please help . solve this (you can only solve 12.)❤️❤️❤️❤️❤️
Attachments:

Answers
Answered by
2
Answer:
Radius , r = 105
time t = 2min
= 120 second
we know also
circumference or distance of circle = 2πr
⇒2x22/7x105
⇒ 660 m
∴ speed = distance / time
⇒660 m/ 120
⇒5.5m/s
Similar questions