please solve this fast
Attachments:

Answers
Answered by
1
11 questions
Pressure exerted on a surface of 0.5
Trust is 100kgf P=force /area
100kgf /0.5m^2
1000/5
200kgfm^2
Pressure exerted on a surface of 0.5
Trust is 100kgf P=force /area
100kgf /0.5m^2
1000/5
200kgfm^2
Answered by
0
8)
P=F/A=300/30=10
9)
area = 1 cm^2=(1/100*100)m^2=0.0001m^2
P= F/A
F=P*A=20000*0.0001=2
10)
area=20*15=300cm^2=(300/100*100)m^2
= 0.03m^2
P=F/A= 60/0.03=2000
11)
Area=0.5 m^2
force=100 kgf
pressure=F/A=100/0.5=200
P=F/A=300/30=10
9)
area = 1 cm^2=(1/100*100)m^2=0.0001m^2
P= F/A
F=P*A=20000*0.0001=2
10)
area=20*15=300cm^2=(300/100*100)m^2
= 0.03m^2
P=F/A= 60/0.03=2000
11)
Area=0.5 m^2
force=100 kgf
pressure=F/A=100/0.5=200
Similar questions