Chemistry, asked by syedmeermohiuddin, 1 year ago

please solve this fast ​

Attachments:

Answers

Answered by sainiharshit170
0

mass of solute = 20g

mass of solvent = 180g

mass of solution = 180+20g = 200g

concentration= 20/200×100 =20/2=10%

Answered by jaswasri2006
0

10% is the correct answer

Similar questions