please solve this problem??
Attachments:

Answers
Answered by
1
since wave return back
so distance is travelled two times.
v=2d/t
342=2d/3
2d=342×3
d=342×3/2
d=171×3
d=513m
Answered by
1
t=3s,v=342m/s we know that 2d=vt ,d=vt/2, d=342*3/2=513m
Similar questions