pls answer 30th question pls
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d1a/0b91b569d59d7aa3ad43aae03b50c62f.jpg)
Answers
Answered by
3
----------------------------------------
Here is the solution:
----------------------------------------
2.25 m² = Rs 326.25 (Given)
Find 1 m²:
*To find 1 m², we divide the cost by the quantity of the cloth that was bought.
2.25 m² = Rs 326.25
1 m² = 326.25 ÷ 2.25
1m² = Rs 145
Answer: 1 m² of the cloth costs Rs 145.
Similar questions