pls answer as fast as you can
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
4050 balls
Step-by-step explanation:
we have to find the volume of increased level of the water
take r = 15
h = 3
v = πr²h
v= 675π
so volume of 1 ball is
r = ½
4/3 πr³
= π/6
so required no. of balls are
675π/(1/6π)
which is equal to 4050
Similar questions
Science,
8 months ago
Computer Science,
8 months ago
Math,
8 months ago
History,
1 year ago
Math,
1 year ago