pls solve .............
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
45km/hr is right answer please mark me in brainliest
Answered by
1
Answer:
41.54km/hr
Explanation:
total distance = 5*60 + 30*8
= 300+240
= 540km
total time = 5+8=13hrs
average speed
= total distance/total time
= 540/13 km/hr
= 41.54km//hr
i hope this helps u
Similar questions
Economy,
6 months ago
English,
6 months ago
Hindi,
6 months ago
Political Science,
1 year ago
Chemistry,
1 year ago
Hindi,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago