Science, asked by armaankhan34, 10 months ago

Plz anyone can say me this answer!​

Attachments:

Answers

Answered by pa7677
1

Answer:

That will also be 60 degree.

Answered by ItzArchimedes
3

Diagram :-

\setlength{\unitlength}{2mm}\begin{picture}(0,0)\qquad\thicklines\put(0,0){\line(3,0){4cm}}\multiput(0.3,0)(1,0){20}{\line(1,-2){0.2cm}}\qbezier(7,0)(9.4,3)(12,0)\put(5,1){$\sf\footnotesize 60^\circ $}\put(9.5,0){\vector(-3,4){1cm}}\put(12,1){$\sf\footnotesize $}\end{picture}

Solution :-

Since the mirror is straight so the total angle on the mirror = 180°

So,

\boxed{\textbf{\textsf{\small Incident\;ray+reflected\;ray = 180\degree}}}

\sf\longmapsto 60^\circ + reflected\;ray = 180^\circ

\sf\longmapsto Reflected\;ray=180^\circ-60^\circ

\longmapsto \underline{\boxed{\textbf{\textsf{Reflected\;ray=120\degree}}}}

More information :-

Formulas of Optics ,

  • Magnification formula :- \sf\dfrac{v}{u}

  • \sf\dfrac{1}{f}=\dfrac{1}{v}-\dfrac{1}{u}

  • \sf f = \dfrac{R}{2}
  • \sf d\sin\theta = m\lambda
  • \sf n = \dfrac{c}{v}
Similar questions