plz check if my answer is correct
Attachments:

Answers
Answered by
0
weight of carbon atoms=2g
moles=weight of atoms/atomic mass
= 2/12
no. of molecules=2/12ˣ6.022ˣ10^23
=3.011*10^23/3
calculate it
hdonadaun:
I think answer is 1.033*10^23
Similar questions
Math,
9 months ago
CBSE BOARD X,
9 months ago
Social Sciences,
9 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Physics,
1 year ago