Chemistry, asked by nehanshugaidhani, 10 months ago

plz give detail solution plz ​

Attachments:

Answers

Answered by AkashMathematics
0

Answer:

follow me

Explanation:

please mark me brainliest and follow me

Answered by aryanraj64290
0

Explanation:

calculate the molar mass of glucose,6O2,6CO2and 6H2O

after calculating we get

molar mass of glucose =180g

molar mass of 6O2=192g

molar mass of 6CO2=264g

molar mass of 6H2O=108g

180g+192g-----264g+108g+energy

now we can write that 372g of combined mass of glucose and oxygen is required to make 264g of carbon dioxide

1g of combined mass of glucose and oxygen will make =264g/372 of carbon dioxide

65g of comined mass of glucose and oxygen will make=264g/372×65=46.12903g

Similar questions