Plz solve this question
Attachments:

Answers
Answered by
0
bought 15 a dozen that is 12
CP of 12 toffee = 15
SP of 1 toffee = 2.5
SP of 12 toffee = 12 * 2.5 = 30
SP > CP hence profit
Profit = SP - CP
= 30 - 15 = 15
Profit % = profit/CP * 100
= 15/15 * 100
So profit = 100%
nehakumariestp7fsbw:
Thx
Similar questions