plzz any one tell Answer
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
LSA=64sq.cm
TSA=96sq.cm
Step-by-step explanation:
LSA=4(a x a)
a=4cm
=4(4 x4)
=4(16)
=64sq.cm
TSA=6(a x a)
a=4cm
=6(4 x 4)
=6(16)
=96sq.cm
Answered by
0
Answer:
hiii plz mark as brainliest
Step-by-step explanation:
let the side of cube=a
a=4cm(given)
i) TSA = 6a²
= 6×4²
=95cm²
ii) LSA= 4a²
=4×4²
=64cm²
Similar questions
Social Sciences,
6 months ago
English,
6 months ago
English,
6 months ago
Environmental Sciences,
11 months ago
Social Sciences,
11 months ago
Physics,
1 year ago
English,
1 year ago
Math,
1 year ago