Math, asked by halyangnani666, 1 year ago

Question no.1
The cost of one pen is rupee 12 7/15.what is the cost of 25 such pens?

Answers

Answered by shaanmishra153
0

Answer:

12 7/15 x25 is the answer

Answered by AdhirajSingh2007
1

Answer:

Rupees 311\frac{6}{9}

Step-by-step explanation:

Cost of 1 pen =Rs. 12\frac{7}{15}

Cost of Such 25 Pens = 12\frac{7}{15} * 25

                                      =\frac{187}{15} * 25

                                      =311\frac{6}{9}

#This is called the Unitary method

Similar questions