Physics, asked by Sarah123, 1 year ago

Question number 14 velocity time graph numerical.

Attachments:

Answers

Answered by milkyhoney
0
(a) at t=100 sec, v=20m/s
at t=200sec,v=35m/s
acceleration is a=(difference in velocities)÷time
=(35-20)÷100 (since there are 100 seconds between t=100 and t=200)
=0.15m/s^2

Sarah123: Answer given as -0.075 m/s^2
Similar questions