Rakesh purchased (3x + 4)kg apples. if cost of 3 kg apples is Rs.(2x +1) what is the total cost of the apples
Answers
Answered by
0
Step-by-step explanation:
65 55 45 35
y 20 40 60 80
Let the cost of 1 kg of apples be x and that of 1 kg be y
So the algebraic representation can be as follows:
2x+y=160
4x+2y=300⇒2x+y=150
The situation can be represented graphically by plotting these two equations.
2x+y=160⇒y=160−2x
x 70 60 50 40
y=160−2x 20 40 60 80
2x+y=150⇒y=150−2x
x 65 55 45 35
y=150−2x 20 40 60 80
We can see that the lines do not intersect anywhere, i.e. they are parallel. Hence we can not arrive at a solution.
solution
Answered by
2
Answer:
(3x+4) (2x+1)
6x+3x+8x+4
17x+4
x=4/17
Similar questions
Hindi,
3 hours ago
Math,
3 hours ago
English,
3 hours ago
CBSE BOARD X,
5 hours ago
English,
5 hours ago
Computer Science,
8 months ago
Math,
8 months ago
English,
8 months ago