Physics, asked by AmazingAmir7679, 1 year ago

Rom Walks 22.5 km in 5 hours. Find its spped

Answers

Answered by ItzArchimedes
3

Given:

  • Distance travelled = 22.5 km
  • Time taken = 5 hours

To find:

  • Distance travelled

Solution:

As we know that

Speed = Distance/time

Substituting

  • Distance = 22.5km
  • Time = 5 hrs

→ Speed = 22.5/5

→ Speed = 4.5 km/h

Hence , speed of Rom = 4.5 km/h

Knowledge enhancer :

More formulas

  • acceleration = ∆V/t
  • velocity = displacement/time
  • Speed = distance/time
  • Momentum = m×v
  • Force = m × a
  • Work = F × s

Similar questions