Math, asked by Alopecian, 6 hours ago

Rosi pays $7.56 for 6 bags of beans. how many does one bag of beans cost?

Answers

Answered by TheUnknownUser
2

Question:-

Rosi pays $7.56 for 6 bags of beans. how many does one bag of beans cost?

Answer:-

Money paid by Rosi for 6 bags = $ 7.56

Cost of one bag = 7.56/6 = $1.26

Answered by Anonymous
2

Answer:

Step-by-step explanation:

  \rm  Since  \: cost \:  of \:  6 \:  bags = Rs.  7.56

 \rm so \:  the  \: cost \:  of \:  one \: bag =  \frac{7.56}{6}

  =  Rs. 1.26

Similar questions