Math, asked by jennaisyelias, 6 months ago

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Answers

Answered by ambajiputti7
0

Answer:

ANS:$14.50

Step-by-step explanation:

DIVIDE THE COST AND WEEKS

224.50÷15.5

THEN THE ANS WILL BE $14.50

THANK YOU

mark as brainleast ans pls

Answered by nestle50
0
Cost of lunch for 15.5 weeks = $224.5
So,
Cost of lunch for 1 week = 224.5/15.5
= $14.5/week
Similar questions